Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie
Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie
Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie

Do okulisty najczęściej zgłaszamy się, kiedy niepokoi nas pogorszenie widzenia, gdy odczuwamy ból oka lub zauważymy zaczerwienienie oka. Niestety jaskra pierwotna otwartego kąta to choroba, która nie daje żadnych objawów i dlatego też w początkowym stadium  łatwo ją przeoczyć. Kiedy pacjent z jaskrą zgłasza lekarzowi , że ma jakiś problem z widzeniem to na ogół świadczy to już o zaawansowanym stadium choroby . Jaskra  to choroba niedokrwienna nerwu wzrokowego, dochodzi w niej do stopniowego i powolnego uszkadzania włókien nerwu wzrokowego .



Nerw wzrokowy odpowiedzialny jest za przesyłanie obrazu z oka do mózgu, dlatego też schorzenie to należy do grupy neuropatii. Stopniowemu zanikaniu neuronów, tworzących ten ważny nerw, towarzyszy powstawanie ubytków zawężający zakres tego, co patrząc na wprost widzi nasze oko, czyli pola widzenia. Takie ubytki nie są jak niektórzy sądzą ,,czarnymi plamami’’ pojawiającymi się przed okiem, bo takie zjawisko każdy by szybko zauważył i zgłosił się do gabinetu okulistycznego po pomoc. Są to raczej braki obrazu, często na początku tylko w jednym oku, o typie mniej wyraźnych obszarów, które mózg wypełnia przypadkowymi ,, pikselami’’. Z czasem ubytki pola widzenia powiększają się i w przypadku braku leczenia mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku, a w najlepszym wypadku do kłopotów  w codziennym funkcjonowaniu. Tak zwane nadrabianie widzenia lepszym okiem oraz bardzo powolne narastanie objawów usypiają czujność pacjentów powodując niestety zbyt późne włączenie  leczenia.

 Wszystkie osoby, które zauważyły gorsze widzenie  powinny zgłosić się do gabinetu  okulistycznego na dalsze badania. Jedynie jaskra zamkniętego kąta daje objawy, które pacjent może zauważyć. Do objawów charakterystycznych dla jaskry  okresowo zamykającego się kąta należą okresowe zaburzenia widzenia, bóle gałki ocznej nasilające się przy czytaniu w ciemnym pomieszczeniu, koła tęczowe przed okiem.  Okulista Lublin  informuje, że zamknięcie kąta może być wywołane podczas oglądania telewizji w ciemnym pomieszczeniu, podczas czytania z głową w dół ,czyli leżąc na brzuchu.

Są to objawy, które nasuwają już podejrzenie jaskry zamkniętego kąta. W skrajnym przy przypadku, przy nagłym całkowitym zamknięciu kąta, może dojść do tzw. ataku jaskry, wtedy wymagane jest już leczenie szpitalne  i wykonanie  laseroterapii.

 Jak rozpoznajemy jaskrę? Do podstawowych badań przesiewowych w kierunku jaskry okulista dziecięcy Lublin zalicza : badanie ciśnienia śródgałkowego, badanie dna oka za pomocą soczewki Volka, badanie grubości rogówki, badanie pola widzenia.

Do bardziej nowoczesnych  badań, które można wykonać w gabinecie okulistycznym na Czubach okulista Lublin  zalicza: HRT- oftalmoskopię laserową nerwu wzrokowego, GDX-polarymetrię laserową ,OCT –tomografię.

Wczesne rozpoznanie jaskry w gabinecie okulistycznym, a następnie szybkie włączenie leczenia jest bardzo ważne. Od tego zależy sukces w leczeniu tej choroby, czyli zahamowanie pojawienie się dalszych ubytków w polu widzenia i zachowanie dobrego widzenia.

W zależności od tego w jakim stanie jest nerw wzrokowy i jaki jest poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego okulista Lublin dobiera odpowiednie leczenie w postaci kropli do oczu, laseroterapii lub kieruje pacjenta na zabieg operacyjny. Wszystkie te metody leczenia mają na celu obniżenie ciśnienia w gałce ocznej i zahamowanie rozwoju choroby. Gabinet Okulistyczny Lublin informuje, że ważne jest badanie w kierunku jaskry u osób z grupy zwiększonego ryzyka, czyli osób ,u których w rodzinie występowała już jaskra.

Kontakt

Gabinet okulistyczny w Lublinie

tel. 699 205 212

ul. Matki Teresy z Kalkukty 18/UH7A
20-538 Lublin

e-mail: mmb@mmb.com.pl

Zobacz więcej

Dobór szkieł

Wykonujemy badanie refrakcji, które ocenia wadę wzroku:  krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm.

Zobacz więcej

Aplikacja soczewek

Proponujemy duży wybór soczewek zarówno jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, multifocalnych.

Zobacz więcej