Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie
Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie
Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie

Promienie ultrafioletowe są składnikiem światła słonecznego i podzielono je ze względu na długość fali na UVA,UVB i UVC. Promienie UV B powodują oparzenia skóry i najczęściej wiążą się z rakiem skóry oraz chorobami oczu takimi jak zaćma, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem czy skrzydlik . Okulista Lublin informuje, że badania kliniczne wykazują, iż długotrwała ekspozycja na promienie UV może uszkodzić powieki, rogówkę i soczewkę . Silne wystawienie na światło UV może uszkodzić przednią powierzchnię oka, tak jak poparzenie słoneczne uszkadza skórę. W krótkim odstępie czasu promieniowanie UV może wywołać zapalenie rogówki – fotozapalenie rogówki

Oko jest szczególnie wrażliwe kiedy promieniowaniu UV towarzyszy wiatr i śnieg. Może to wywołać przejściowe objawy, w tym ból, zaczerwienienie oczu, poczucie obcego ciała, niezwykłą wrażliwość na światło oraz nadmierne łzawienie. W długim czasie skutki wywołane promieniowaniem UV kumulują się i stają się bardziej poważne, chociaż często rozwijają się bezobjawowo. Im większa ekspozycja twoich oczu na promieniowanie UV tym większe ryzyko powstania zaburzeń i chorób oczu utożsamianych z wiekiem ze względu na stymulowanie skutków uszkodzeń wywołanych przez promieniowanie UV. Dotyczy to rozwoju zaćmy uszkodzeń siatkówki, raka skóry wokół powiek i innych chronicznych zaburzeń oczu takich jak w skrzydlik lub zmiany rogówki czy spojówki. Gabinet okulistyczny Lublin nadmienia, że poziom promieniowania UV różni się w ciągu dnia. Ogólnie można stwierdzić, że im wyższe położenie słońca na niebie tym większe promieniowanie UV. Jednak zjawisko to nie odnosi się do ekspozycji oczu na promieniowanie UV. Ostatnio przeprowadzone badania pokazały, że wiosną, latem i jesienią narażenie oczu na promieniowanie UV jest większe późnym rankiem i wczesnym popołudniem niż w południe. Jesteśmy przyzwyczajeni do ochrony oczu w momencie gdy słońce świeci najjaśniej, ale w przeciwieństwie do skóry, są one dużo bardziej narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przed i po południu.

Jest dużo bardziej prawdopodobne, że będziemy patrzyli prosto w słońce wtedy, gdy jest ono niżej na horyzoncie, czyli rano i wieczorem. Ochrona przed promieniowaniem UV jest szczególnie istotne w przypadku dzieci i nastolatków, gdyż mają one większe źrenice i jaśniejsze soczewki niż osoby dorosłe, a więc ich oczy są dużo bardziej narażone na działanie promieni UV. Ponadto, w porównaniu z osobami dorosłymi spędzają one dużo więcej czasu na świeżym powietrzu i dużo rzadziej noszę okulary przeciwsłoneczne. Okulista Lublin informuje, że wszystkie soczewki kontaktowe marki Acuvue posiadają filtr UV, dlatego też  mogą zapewnić dodatkową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVB. Soczewki kontaktowe z filtrem UV noszone razem z okularami przeciwsłonecznymi z filtrem zapewniają lepszą ochronę przed szkodliwym peryferyjnym promieniowaniem ultrafioletowym. Okulista dziecięcy Lublin zachęca dzieci do noszenia soczewek z filtrami UV. Okulista Lublin na Czubach zaprasza na dobór soczewek z filtrem UV.

Kontakt

Gabinet okulistyczny w Lublinie

tel. 699 205 212

ul. Matki Teresy z Kalkukty 18/UH7A
20-538 Lublin

e-mail: mmb@mmb.com.pl

Zobacz więcej

Dobór szkieł

Wykonujemy badanie refrakcji, które ocenia wadę wzroku:  krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm.

Zobacz więcej

Aplikacja soczewek

Proponujemy duży wybór soczewek zarówno jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, multifocalnych.

Zobacz więcej