Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie
Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie
Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie

Okulista Lublin

informuje, że głównymi objawami AMD (Age-related Macular Degeneration)  zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem są: ubytek w centralnym polu widzenia (ciemna plama), krzywienie obrazu, spadek ostrości widzenia, spadek wrażliwości siatkówki na kontrast, problemy z rozróżnieniem barw. AMD uznawane jest za chorobę uwarunkowaną genetycznie, dziedziczoną wielogenowo, o późnym początku na którą wpływ mają odżywianie i czynniki środowiskowe, a ryzyko zachorowania zwiększa się z wiekiem. U osób z nadwagą stwierdzono obniżoną zawartość w plamce karotenoidów (luteiny i zeaksantyny), substancji, które wymiatają wolne rodniki tlenowe.

Gabinet okulistyczny Lublin

nadmienia, że nieodpowiednia dieta, uboga w antyoksydanty, nadmierne spożywanie alkoholu, pokarmów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol sprzyja powstawaniu wolnych rodników tlenowych uszkadzających siatkówkę. Choroby serca i układu krążenia mogą powodować zaburzenia przepływu krwi w tkankach oka i sprzyjać rozwojowi AMD. Palenie tytoniu zwiększa aż sześciokrotnie ryzyko rozwoju AMD, nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, szczególnie wysokoenergetyczne promieniowanie niebieskie ma uszkadzający wpływ na komórki nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE). Niski poziom barwników plamki żółtej luteiny i zeaksantyny mają zasadnicze znaczenie dla ochrony wzroku; działają jak „wewnętrzne okulary przeciwsłoneczne", filtrują światło i chronią siatkówkę przed wpływem wolnych rodników. Procesy oksydacyjne przyśpieszają starzenie się organizmu oraz odgrywają istotną rolę w patogenezie wielu chorób, m.in. zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

Okulista dziecięcy Lublin

wskazuje, że w profilaktyce przed AMD zaleca się codzienne spożywanie pokarmów pochodzenia roślinnego dużej zawartości karotenoidów (luteiny i zeaksantyny) - np. szpinak, brokuły, sałata, kapusta, kukurydza, zielony groszek. Warto spożywać owoce aronii czarnej, ponieważ zawarte w niej antocyjanidyny pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Należy urozmaicić codzienną dietę o pokarmy zawierające wielo-nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega 3 znajdujące się np. w śledziu, makreli, okoniu, sardynce, różowym łososiu, białym tuńczyku, pstrągu morskim, soli, dorszu, halibucie. Wskazana jest suplementacja diety zawierająca witaminę C, witaminę E, cynk, selen. Powinno się jak najczęściej kontrolować właściwą dla wieku i płci wagę ciała. Należy przeprowadzać okresowe badania okulistyczne oraz systematyczne (np. raz w miesiącu) samodzielne testy wzroku przy użyciu testu Amslera.

Kontakt

Gabinet okulistyczny w Lublinie

tel. 699 205 212

ul. Matki Teresy z Kalkukty 18/UH7A
20-538 Lublin

e-mail: mmb@mmb.com.pl

Zobacz więcej

Dobór szkieł

Wykonujemy badanie refrakcji, które ocenia wadę wzroku:  krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm.

Zobacz więcej

Aplikacja soczewek

Proponujemy duży wybór soczewek zarówno jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, multifocalnych.

Zobacz więcej