Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie
Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie
Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie

Okulista Lublin

informuje, że ciało szkliste jest ważnym ośrodkiem optycznym. Zapewnia napięcie gałki ocznej, amortyzuje wstrząsy i spełnia  rolę izolacji termicznej siatkówki. Ciało szkliste odgrywa ponadto istotną rolę w metabolizmie struktur otaczających, a mianowicie soczewki, jej obwódki rzęskowej i siatkówki umożliwiając transport metabolitów. Zajmuje 4/5 objętości gałki ocznej i mieści się w komorze szklistej oka. Głównym składnikiem ciała szklistego jest woda, na którą przypada 99% jego masy. Swoją lepką i  elastyczną konsystencję, przypominającą żel , zawdzięczam natomiast obecności kwasu hialuronowego. 

Okulista dziecięcy Lublin

Nadmienia, że w procesie starzenia następuje zmiana struktury ciała szklistego, a mianowicie  obkurczanie się i rozpływ. Obkurczenie się ciała szklistego  z wiekiem powoduje zanikanie jego anatomicznych połączeń i powstawanie zmętnień. Zmętnienia te są widziane przez pacjentów jako poruszające się czarne kropki określane często jako latające muszki przed oczami. Wszystkich pacjentów zgłaszających takie dolegliwości okulista Lublin zaprasza do gabinetu okulistycznego na Czubach na badanie. Zwyrodnienia ciała szklistego  związane są często z wiekiem, a także z krótkowzrocznością  lub cukrzycą. U młodych osób odpowiednie ułożenie włókien kolagenowych oraz cząsteczek kwasu hialuronowego zapewnia przezierność ciała szklistego. U osób starszych postępujące zmiany degeneracyjne prowadzą do upłynnienia i tylnego odłączenia się ciała  szklistego. Pod wpływem wolnych rodników tlenowych oraz cząsteczek glukozy dochodzi do sklejania się włókien kolagenowych i powstawania ich konglomeratów zwanych mętami ciała szklistego.

 

Gabinet okulistyczny Lublin

Nadmienia, że zmiana struktury ciała szklistego jest zauważalna subiektywnie jako pojawienie się w polu widzenia latających muszek, które przy ruchach oka powoli opadają w dół. Odłączenie około- tarczowe ciała szklistego postrzegane jest w centralnym polu widzenia jako pierścień poruszający się przy ruchach gałki ocznej. Pociąganie siatkówki w okresie postępującego odłączania się ciała szklistego powoduje niekiedy jej fizyczną stymulację, odbieraną subiektywnie jako świetlne wrażenie wzrokowe, które pojawia się formie błyskawic. Wszystkie osoby widzące błyskawice przed oczami powinny niezwłocznie zgłosić się do gabinetu okulistycznego na  szczegółowe badanie.

Kontakt

Gabinet okulistyczny w Lublinie

tel. 699 205 212

ul. Matki Teresy z Kalkukty 18/UH7A
20-538 Lublin

e-mail: mmb@mmb.com.pl

Zobacz więcej

Dobór szkieł

Wykonujemy badanie refrakcji, które ocenia wadę wzroku:  krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm.

Zobacz więcej

Aplikacja soczewek

Proponujemy duży wybór soczewek zarówno jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, multifocalnych.

Zobacz więcej