Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie
Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie
Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie

Jaskra

to choroba niedokrwienna nerwu wzrokowego, w której ciśnienie oczne jest zbyt wysokie dla nerwu wzrokowego pacjenta, co w konsekwencji prowadzi do powolnego uszkodzenia włókien nerwowych nerwu wzrokowego i pogarszania się pola widzenia. Wraz z zanikiem nerwu wzrokowego obszar widzenia staje się coraz mniejszy, aż całkowicie zanika. Wówczas dochodzi do całkowitej ślepoty. Oko rejestruje obraz z otoczenia i za pomocą nerwu wzrokowego przesyła go do mózgu. Zanikający nerw wzrokowy nie jest już w stanie przesłać do mózgu pełnego obrazu zarejestrowanego przez oko, co powoduje ograniczenie pola widzenia. Im większy jest zanik nerwu wzrokowego, tym dochodzi do większego ubytku pola widzenia, a ostatecznie do jego zupełnego braku, czyli nieodwracalnej ślepoty.

 

Okulista Lublin

nadmienia, że jaskra jest  chorobą przewlekłą, w której nie ma możliwości całkowitego wyleczenia, jednak można skutecznie zahamować proces rozwoju choroby.  Kiedy dochodzi do podwyższenia ciśnienia w gałce ocznej?


W oku produkowana jest ciecz wodnista, która nawilża, odżywia i oczyszcza soczewkę i rogówkę. Kiedy odpływ cieczy wodnistej występuje na takim samym poziomie, jak jej produkcja, mówimy o prawidłowym ciśnieniu wewnątrzgałkowym. Ciecz wodnista odpowiada zatem za utrzymanie prawidłowego poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Do podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego  dochodzi wówczas, kiedy ciecz wodnista odpływa wolniej niż jest produkowana, co uniemożliwia prawidłowe oczyszczanie i odżywianie oka. Podwyższonemu ciśnieniu ocznemu towarzyszą postępujące zmiany w polu widzenia, takie jak : mroczek centralny, paracentralne  ubytki nosowe ,schód nosowy lub klin skroniowy . Dochodzi do zawężenie widzianego obszaru i typowych zmian w wyglądzie tarczy nerwu wzrokowego, a mianowicie: zawężenie pierścienia nerwowo-siatkówkowego i poszerzenie zagłębienia na tarczy nerwu wzrokowego. U ludzi zdrowych przeciętnie ciśnienie oczne wynosi od 9 do 21 mm Hg. O rozpoznaniu choroby decyduje jednak nie tyle wysokość ciśnienia co jego wpływ na nerw wzrokowy. U niektórych osób nawet ciśnienie mieszczące się statystyczne w  granicach normy może stopniowo uszkadzać nerw wzrokowy i wówczas również rozpoznajemy jaskrę.


Okulista dziecięcy Lublin zaznacza, że w jaskrze otwartego kąta pierwsze objawy choroby są dla pacjenta trudno uchwytne i niezauważalne. Jedynym sposobem wczesnego rozpoznania jaskry i rozpoczęcia leczenia jest regularne badanie się w gabinecie okulistycznym.

Gabinet okulistyczny Lublin nadmienia, że dopiero dokładne badanie przez specjalistę może doprowadzić do rozpoznania choroby, rozpoczęcia leczenia i zahamowania postępu choroby. W przypadku jaskry zamykającego się kąta pacjenci mogą odczuwać bóle oka, bóle głowy, czy obniżenie ostrości widzenia. W jaskrze z wąskim kątem przesączania może dojść do ostre ostrego ataku jaskry połączonego z bardzo silnym bólem głowy, bólem i  zaczerwienieniem oka oraz rozszerzeniem źrenicy. Wówczas należy zgłosić się natychmiast na ostry dyżur okulistyczny.

 

Kontakt

Gabinet okulistyczny w Lublinie

tel. 699 205 212

ul. Matki Teresy z Kalkukty 18/UH7A
20-538 Lublin

e-mail: mmb@mmb.com.pl

Zobacz więcej

Dobór szkieł

Wykonujemy badanie refrakcji, które ocenia wadę wzroku:  krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm.

Zobacz więcej

Aplikacja soczewek

Proponujemy duży wybór soczewek zarówno jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, multifocalnych.

Zobacz więcej