Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie
Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie
Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie

Okulista dziecięcy Lublin

nadmienia, że poziom promieniowania UV różni się w ciągu dnia. Ogólnie można stwierdzić, że im wyższe położenie słońca na niebie tym większe promieniowanie UV. Jednak zjawisko to nie odnosi się do ekspozycji oczu na promieniowanie UV. Ostatnio przeprowadzone badania pokazały, że wiosną, latem i jesienią narażenie oczu na promieniowanie UV jest większe późnym rankiem i wczesnym popołudniem niż w południe. Jesteśmy przyzwyczajeni do ochrony oczu w momencie gdy słońce świeci najjaśniej, ale w przeciwieństwie do skóry, są one dużo bardziej narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przed i po południu.

Okulista dziecięcy Lublin

informuje, że promienie ultrafioletowe są składnikiem światła słonecznego i podzielono je ze względu na długość fali na UVA, UVB i UVC. Promienie UVB powodują oparzenia skóry i najczęściej wiążą się z rakiem skóry oraz chorobami oczu takimi jak zaćma, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem czy skrzydlik.

Okulista dziecięcy Lublin

informuje, że dzieci są dobrymi użytkownikami soczewek kontaktowych. Dzieci są bardzo aktywne, a okulary nie są wygodne w czasie zabawy i zajęć sportowych. Dla wielu dzieci soczewki są idealnym rozwiązaniem, ponieważ mają one dużą motywację, co sprawia że uważnie słuchają specjalisty. Większość dzieci potrafi zadbać o własne soczewki kontaktowe pod nadzorem lub bez nadzoru osoby dorosłej. Noszenie  soczewek kontaktowych przynosi dzieciom i nastolatkom ogromne korzyści, gdyż są one dla nich dużo wygodniejszym sposobem korekcji wzroku niż okulary. Młody wiek nie jest żadną przeszkodą i nawet najmłodsi świetnie sobie radzą z soczewkami.

Okulista dziecięcy Lublin

informuje. że specjaliści sugerują, aby nie uzależniać noszenia soczewek kontaktowych od wieku dziecka. Jeśli dziecko jest wystarczająco dojrzałe, aby zrozumieć kwestie związane z higieną soczewek kontaktowych oraz ryzyko związane z nieprzestrzeganiem jej zasad, to można uznać że doskonale nadaje się na użytkownika soczewek. Tak naprawdę, dzieci w każdym wieku, nawet niemowlęta, mogą bezpiecznie nosić soczewki kontaktowe, o ile przestrzegane są odpowiednie zasady.

Okulista dziecięcy Lublin

informuje, że najbezpieczniejszym rodzajem soczewek zalecanym przez specjalistów w gabinecie okulistycznym dla najmłodszych jest soczewka jednodniowa. Jeżeli rodzice ze względów finansowych nie zdecydują się na zakup soczewek jednodniowych dzieci mogą nosić soczewki dwutygodniowej wymiany dbając o odpowiednią higienę soczewek. Utrzymanie w czystości soczewek wielokrotnego użytku wcale nie jest dziś skomplikowane ze względu na płyny wielofunkcyjne do pielęgnacji soczewek, które sprawiają, że pielęgnacja soczewek jest dużo łatwiejsza niż dawniej. Jednakże czas potrzebny na pielęgnację soczewek zależy od rodzaju wybranego płynu do soczewek, co nie zmienia faktu, że proces ten jest prosty i szybki.

Okulista dziecięcy Lublin

nadmienia, że zaćmy dziecięce mogą być wrodzone lub nabyte. Zaćmy wrodzone, występujące rodzinnie są zwykle przekazywane autosomalnie dominująco. U wszystkich noworodków należy wykonać przesiewowe badania w gabinecie okulistycznym z oceną refleksu z dna oka. Sama obecność zaćmy nie stanowi wskazania do jej usunięcia. Decyzja o zabiegu operacyjnym wymaga potwierdzenia istotnego wpływu zmętnienia soczewki na widzenie.

Okulista dziecięcy Lublin

nadmienia, że przyczyny zeza można podzielić na trzy grupy: sensoryczne, motoryczne i ośrodkowe. Do przyczyn sensorycznych zalicza się zmiany chorobowe siatkówki, nerwu wzrokowego, zmiany w ośrodkach optycznych oka i wady refrakcji. Do przyczyn motorycznych zalicza się nieprawidłowości rozwojowe i zmiany pourazowe oczodołu, a przede wszystkim zmiany rozwojowe w mięśniach gałkoruchowych lub zmiany pourazowe w unerwieniu tych mięśni. Do przyczyn ośrodkowy zalicza się urazy psychiczne mogące doprowadzić do ujawnienia się zeza ukrytego oraz ogólnie wzmożoną pobudliwość ośrodkowego układu nerwowego

Okulista dziecięcy Lublin

informuje, że celem leczenia zeza jest doprowadzenie do widzenia obuocznego przy prawidłowym ustawieniu i ruchomości oczu. O obuocznym widzenie mówimy, jeżeli możliwe jest widzenie stereoskopowe z pełną ostrością wzroku obu oczu i prawidłową dwu plamkową korespondencją siatkówką. 

Leczenie zeza u dzieci rozpoczynamy od badania wady refrakcji i przepisania odpowiednich okularów, ponieważ wada refrakcji jest najczęstszą przyczyną zeza. Szkła korekcyjne przepisujemy już w pierwszych objawach zeza, gdyż mogą one nieraz w szybki i prosty sposób pomóc w wyleczeniu zeza.

Okulista dziecięcy Lublin

nadmienia, że przepisujemy zawsze takie okulary, które zapewniają najlepszą ostrość widzenia, ale musimy brać pod uwagę wielkość zeza. W nadwzroczności i zezie zbieżnym staramy się wyrównać wadę refrakcji całkowicie zwłaszcza w zezie akomodacyjnym.

Okulista Lublin

nadmienia, że długotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych promieni ultrafioletowych (UV) nie tylko niszczy Twoją skórę, ale również oczy? Według ekspertów, w przypadku osób, które uprawiają sport na świeżym powietrzu, efekt promieniowania UV kumuluje się i może wywołać nieodwracalne uszkodzenia wszystkich struktur oka i okolicznych tkanek, które nie są chronione, lub są chronione w stopniu niedostatecznym.
 

Kontakt

Gabinet okulistyczny w Lublinie

tel. 699 205 212

ul. Matki Teresy z Kalkukty 18/UH7A
20-538 Lublin

e-mail: mmb@mmb.com.pl

Zobacz więcej

Dobór szkieł

Wykonujemy badanie refrakcji, które ocenia wadę wzroku:  krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm.

Zobacz więcej

Aplikacja soczewek

Proponujemy duży wybór soczewek zarówno jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, multifocalnych.

Zobacz więcej