Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie
Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie
Zdrowe oczy
Gabinet okulistyczny w Lublinie

Okulista Lulin

informuje, pozytywne efekty stosowania citikoliny w okulistyce uzyskiwano przede wszystkim w leczeniu jaskry oraz w innych stanach zaburzonego widzenia, takich jak niedowidzenie czy przednia neuropatia niedokrwienna. W prospektywnym badaniu klinicznym wykazano pozytywny wpływ citikoliny na poprawę parametrów wzrokowych potencjałów wywołanych u chorych na jaskrę. Obecnie citikolina jest szeroko stosowana jako składnik terapii przeciwjaskrowej obok leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. W dłuższej perspektywie czasu wykazuje działanie neuroprotekcyjne, z kolei w krótkim czasie od podania poprawia funkcje komórek zwojowych siatkówki. Wiele badań klinicznych wskazuje na poprawę wyników badania pola widzenia oraz wywołanych potencjałów wzrokowych elektroretinogramu u pacjentów z neuropatią jaskrową. Citikolina może być dostarczana do organizmu domięśniowo, dożylnie, doustnie oraz w postaci kropli bezpośrednio na powierzchnię oka.

Gabinet okulistyczny Lublin

nadmienia, że codzienne domięśniowe iniekcje nie należą jednak do komfortowych dla pacjenta dróg administracji leku. Porównywalne, zadowalające wyniki osiągnięto przy podawaniu citikoliny doustnie. Pacjentom z rozpoznaną jaskrą, codziennie aplikowano 1 gram citikoliny doustnie w dwóch dawkach podzielonych - rano i wieczorem w dwóch dwutygodniowych cyklach. Odstęp pomiędzy terapiami wynosił 2 tygodnie. Badanie potencjałów wzrokowych przeprowadzono przed rozpoczęciem leczenia oraz po zakończeniu. Uzyskano pozytywny wpływ po doustnym zastosowaniu citikoliny na wyniki badania wywołanych potencjałów wzrokowych, a głównym efektem było obniżenie latencji oraz wzrost amplitudy. Jedno z ostatnich badań potwierdza, że suplementacja doustna citikoliny w dawce 500 mg CDP-choliny może istotnie zwolnić progresję degeneracji jaskrowej.

 Okulista dziecięcy Lublin

wskazuje, że aktualnie citikolina jest także dostępna w kroplach do stosowania miejscowego. W zwierzęcym modelu laboratoryjnym przy użyciu wysokosprawnej chromatografii cieczowej, wykazano, że podana na powierzchnię oka przenika do ciała szklistego. Nośnikiem CDP-choliny jest wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy, a penetrację do wnętrza gałki ocznej ułatwia chlorek benzalkonium. Daje to realną możliwość bezpośredniego oddziaływania tej substancji na elementy gałki ocznej, które znajdują się w pobliżu komory ciała szklistego (komórki zwojowe oraz ich aksony) i są zajęte w procesie neurodegeneracji jaskrowej.Kontakt

Gabinet okulistyczny w Lublinie

tel. 699 205 212

ul. Matki Teresy z Kalkukty 18/UH7A
20-538 Lublin

e-mail: mmb@mmb.com.pl

Zobacz więcej

Dobór szkieł

Wykonujemy badanie refrakcji, które ocenia wadę wzroku:  krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm.

Zobacz więcej

Aplikacja soczewek

Proponujemy duży wybór soczewek zarówno jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, multifocalnych.

Zobacz więcej